Kąpiele leśne
O tym się mówi w TVP3 ,,Pokój na poddaszu". Zapraszam do materiału.
Koncepcja leśnych kąpieli przywędrowała z Japonii jako terapia szeroko stosowana. Jednak w Europie też ma swoje tradycje i jest głęboko zakorzeniona w kulturze krajów skandynawskich, w Niemczech czy w krajach słowiańskich. Ludzie od pradawnych czasów swoje bytowanie zawdzięczają lasom i ich bogactwu.
W Skandynawii lekarze przepisują leśne kuracje na receptę i jest bardzo istotny element zintegrowanej terapii. Bowiem leśna kąpiel to nic innego jak odzyskanie zdrowia i sił witalnych.
Wizyta w lesie, choćby krótki niepospieszny spacer sprawia, że porządkują się myśli i jest lepsza koncentracja.
Natomiast kilkunastogodzinny pobytu w lesie to gwarancja wzrostu komórek, które radzą sobie z patogenami w zwiększonym zakresie.
Leśna kąpiel w stylu slow jest dla każdego, kto uznaje las jako najlepszego terapeutę i jest na to bogactwo otwarty. Zalety:
- pozytywnie wpływa na redukcję czynnika stresu
- poprawia jakoś snu
- normalizuje ciśnienie krwi
- ma pozytywny wpływ na układ immunologiczny
- pomaga unormować poziom cukru
- pomaga dojść do zdrowia po długich chorobach
- dedykowana jest na wzmocnienie płuc i układu oddechowego
Wszystko to za sprawą wszechobecnych ,unoszących się w powietrzu terpenów. To kompletna przestrzeń wyposażona w ciszę, kolor zielony i wszelkie jego odcienie, to niewątpliwie koloroterapia zielenią, kojąco wpływająca na przestrzeń serca. A to wszystko otulone dźwiękiem natury, szeptem wiatru i szelestem roślin.
Czas w lesie można spędzać na różne sposoby. Praktykowanie koherencji serca niewątpliwie wpływa na połączenie na osi serce mózg jak udowadniają fizycy kwantowi.
Czy zastawialiście się czy kąpiele leśne można przeprowadzać w domu? Od czego mamy wyobraźnię ?Często zbieramy leśne czy ogrodowe skarby, a nawet kwiaciarnie mogą okazać nam pomoc przy realizacji ,,lasu w butelce”.
Zapoznaj się z artykułem: Kąpiele leśne w stylu slow
Kąpiele leśne w domu
To ogromna różnorodność aktywności można pozwolić sobie na kadzidełko o zapachu lasu i w jego obecności po prostu kolorować kolorowankę o tematyce drzew czy budować z klocków rośliny. Takie aktywności ,,domowe kąpiele leśne są bezcenne i ponadczasowe .Dedykowane dla każdego, wybór jest ogromny.
Co możemy zrobić w domu?
Możemy zorganizować sobie plaster brzozy, do którego przytulamy się, gładzimy jego strukturę trzymając w obu dłoniach, delikatne przytulamy do twarzy. Obserwujemy słoje, liczymy jej wiek czy dotykamy kory. Potem kładziemy na stole by zaparzyć brzozowe listki na dobroczynną herbatkę. Wczesną wiosna brzoza obdarowuje nas sokiem o niesamowitych właściwościach prozdrowotnych. Pomaga na wiele dolegliwości.
Hamak duch
Czas przebywania w lesie można wzbogacać na różne sposoby i wprowadzać aktywność różnego rodzaju.
Hamak jest znakomitym rodzajem zanurzenia się między drzewami. Jest wrażenie, że jest się zawiniętym w ogromny liść.
Jeśli kierujemy oczy ku górze okazuje się często, że nad głowami korony drzew. Nic nie stoi na przeszkodzie leżeć i czytać książkę, myśleć o niczym lub oddać się marzeniom.
Można z powodzeniem posłuchać muzyki roślin, udowodniono, że 20 min. słuchania muzyki roślin to tak jakby medytować 2h.