Ścieżki sensoryczne/ Chodzenie boso
Prawdopodobnie Hipokrates stwierdził, że ,,najlepsze obuwie to jego brak”. Szczególnie Sebastian Kneipp doradzał, żeby jak najczęściej chodzić na boso i dać odetchnąć stopom, zapewniając im świeże powietrze i swobodę ruchu. Zatem zalecał chodzenie na boso po rosie, trawie, mokrych kamieniach, chodniku, podłodze i również po świeżym śniegu. Według niego chodzenie na boso to najlepszy sposób na hartowanie od najmłodszych lat. Dzieci robią to intuicyjnie i bardzo lubią ściągać skarpety i buty żeby biegać na boso.
Również zalecał dorosłym jak najczęściej chodzić boso po mieszkaniu zaraz po przebudzeniu czy przed ułożeniem się do snu. Można dodatkowo przed tym zanurzyć stopy w zimnej wodzie.
Chodzenie na boso to skarbnica zbawiennego działania na organizm, Dochodzi do korekty wad stóp. Podczas bosych spacerów większy udział mają podudzia, silniejsze stają więzadła oraz wzmacniają się stawy.
Korzyści z chodzenia na boso oraz kontakt z naturalnymi powierzchniami to:
- zmniejszenie stresu i relax
- wspomaganie układu krążenia
- wspomaganie układu imunnologicznego
- ustabilizowanie glukozy we krwi
- uregulowanie ciśnienia krwi
- lepszy sen
W czasie leśnych kąpieli w przestrzeni lasu jak najbardziej można wykorzystać ten moment na zintegrowanie się z natura na boso i takie pisze wędrówki są urozmaiceniem spaceru oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa..
Kąpiel leśna może być realizowana nie tylko w lesie. Może być także w zaciszu domowym, biurze, salce gimnastycznej. Można znakomicie zadbać o relax dla siebie i dla milusińskich a nawet zaangażować Dzidków do tej wspaniałej rekreacji dzięki ścieżce sensorycznej.
Ciekawostka
Czy wiesz, że w stopie znajduje się ponad 70 tyś. zakończeń nerwowych, które połączone są z narządami wewnętrznymi.
Zatem zapraszamy do skomponowania własnej leśnej ścieżki sensorycznej. Może z elementami nieba łąki czy śnieżnych kulek?
Dla dorosłych i dla dzieci
Chodzenie po wszelkich nierównościach doskonale wpływa na receptory czuciowe znajdujące się w skórze oraz mięśniach, a także rozwija równowagę. Ścieżka sensoryczna to rewelacyjnie angażująca zabawka, która równocześnie pomaga dziecku rozwijać percepcję dotykową, wspiera zdolność różnicowania bodźców dotykowych, a dzięki temu pobudza jego wyobraźnię. W proponowanym asortymencie te ścieżki dostępne są w kilku wariantach, zawierających podłoża z wystającymi elementami lub dyski o wielu zróżnicowanych fakturach. Zachęcam do stworzenia własnej kompozycji z kilku dysków w rozmiarze małym lub dużym.

Naturalna ścieżka sensoryczna
zestaw duży PRZYGODA W LESIE
"Dyski sensoryczne są doskonałym narzędziem wspomagającym rozwój sensoryczny dziecka. Chodzenie po zróżnicowanych fakturach i różnorodnym podłożu pobudza receptory dotykowe oraz proprioceptywne (czucia głębokiego), znajdujące się w stopach. Dzięki temu dziecko rozwija percepcję dotykową, równowagę i koordynację ruchową. Wrażenia dotykowe i wzrokowe przypominają te, których doświadczamy na leśnej ścieżce, morskiej plaży czy w kuchni. Dyski sensoryczne są również wspaniałą pomocą do ćwiczeń różnicowania dotykowego. Ułożone obok siebie dyski sensoryczne stanowią idealną naturalną sensoryczną ścieżkę."